• Dla Rodziców

Drodzy Rodzice

Decyzja zapisania dziecka do żłobka jest dla każdego rodzica bardzo trudna. Aby ułatwić dziecku oraz sobie podjęcie tej decyzji, ważne jest aby przygotować odpowiednio malucha na ogromną zmianę jaka go czeka. Miesiące wakacyjne są odpowiednim czasem na naukę samodzielności, samoobsługi, gotowości społecznej i emocjonalnej, po to, aby zmniejszyć stres, napięcie, które pojawi się w pierwszych tygodniach uczęszczania do żłobka.

WSKAZÓWKI  KTÓRE POMOGĄ RODZICOM ORAZ DZIECIOM SZYBCIEJ ZAAKLIMATYZOWAĆ SIĘ W ŻŁOBKU:

1.Ucz dziecko samodzielności w jedzeniu i piciu.

Bardzo ważne jest by dziecko, które pójdzie do żłobka potrafiło samodzielnie posługiwać się łyżką i pić z kubka. Jeśli do tej pory dziecko jadło tylko miksowane zupki i przecierki, ważnym jest by idąc do żłobka potrafiło gryźć pojkarmy stałe. Przyzwyczajaj dziecko do spożywania posiłków przy wspólnym stole - w żłobku będzie siadało przy jednym stoliku z innymi dziećmi. Na początku na pewno będzie miało trudność w samodzielnym jedzeniu, będzie się brudziło, rozlewało, miej jednak cierpliwość, zadbaj by maluszek miał zawsze coś na przebranie w szafce w szatni.

2. Oduczaj od zasypiania na rękach.

Przyzwyczajaj dziecko do zasypiania w łóżeczku. W żłobku maluszek będzie miał swój osobisty leżaczek z czystą pachnącą pościelą, w którym będzie odpoczywał o stałej porze dnia. Panie opiekunki w miarę możliwości pomagają usnąć swoim podopiecznym siedząc przy nich, głaskając, nucąc kołysanki,

3. Zapewnij dziecku kontakt z rówwieśnikami i innymi dziećmi.

Pomyśl o tym, aby Twoje dziecko przed pójściem do żłobka miało kontakt z rówieśnikami, uczy się w ten sposób współdziałania. Zaczyna zauważać potrzeby innych, nie tylko swoje.

4. Ucz sygnalizowania potrzeb fizjologicznych.

W miarę możliwości rozwojowych przyuczaj dziecko do sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Siadania na nocniczku kilka razy dziennie, dzieci które zbliżają się do 3 roku życia są rozwojowo gotowe do odrzucenia pieluchy, Zadbaj by maluszek z pieluszką miał zapas pampersów i mokrych chusteczek w żłobkowej szafce.

5. Przygotuj na rozłąkę z mamą - zostawiaj dziecko pod opieką innych.

Zadbaj by Twój maluch przed pójściem do żłobka zostawał zostawał na kilka chwil pod opiekąinnych, zaufanych osób. Powoli przyzwyczajał się, że bez mamy i taty też można się dobrze czuć i wspaniale bawić. Pozostawanie pod opieką mniej znanych osób sprzyja późniejszej adaptacji do żłobka. Tłumacz swojemu szkrabowi, że będzie na jakiś okres dnia rozstawał się z Tobą i wtadyprzebywał z innymi dziećmi, z którymi będzie się bawił.

WYPRAWKA DO ŻŁOBKA:

- 2 materiałowe worki na ubrania i pieluchy do szafki w szatni

- kapcie - najlepiej na rzepy lub zatrzaski

- dwa komplety ubranek na zmianę

- chusteczki mokre - jeden raz w miesiącu

- chusteczki suche - wyciągane w kartoniku - jeden raz w miesiącu

- pieluszki

- smoczek w osłonce - jeżeli konieczny

- dla młodszych dzieci kubek niekapek

Bardzo prosimy by wszystkie rzeczy były starannie podpisane i spakowane do materiałowego worka w szafce w szatni.

RYTM DNIA W ŻŁOBKU:

6.00 - 8.00 - przyjmowanie dzieci, zabawy indywidualne w sali

8.10 - przygotowanie do śniadania

8.20 - śniadanie

9.00 - 9.30 - zabawy indywidualne, zajęcia plastycznei inne inicjowane przez panieopiekunki

9.30 - II śniadanie

9.50 - 11.00 - zabawy indywidualne, pobyt na świeżym powietrzu

11.00 - obiad

11.30 - 13.30 - odpoczynek na leżakach - spanie

14.00 - podwieczorek

14.30  - 17.00 - odbieranie dzieci przez rodziców, zabawy indywidualne, integracyjne, pobyt na świeżym powietrzu